Щороку у весняно-літній період головними героями обговорень пересічних громадян стають кліщі. Про небезпеку павукоподібних нагадують медичні працівники, журналісти та спеціальні таблички у парках. Однак мінімальна поінформованість не гарантує повної безпеки, а безболісний укус кліща здатен наробити багато клопоту.
Щоб не піддаватися паніці, знати, як захиститися та діяти в разі укусу кліща, уважно ознайомтеся з цією статтею. Адже в ній ми не лише надаємо практичні поради, а й руйнуємо популярні міфи про кліщів.
Чим небезпечні кліщі
Кліщі — переносники збудників багатьох захворювань, зокрема й борелій. Після укусу кліща можуть виникнути небезпечні хвороби, як-от:
- кліщовий вірусний енцефаліт;
- хвороба Лайма;
- гранулоцитарний анаплазмоз;
- моноцитарний ерліхіоз;
- Крим-Конго геморагічна гарячка;
- геморагічна гарячка з нирковим синдромом;
- туляремія тощо.
Симптомами хвороби Лайма є головний біль, ломота у тілі, млявість, а на місці укусу зʼявляється еритема, що мігрує («бичаче око»).
Якщо лікування розпочати невчасно, це може призвести до ураження шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і, як наслідок, — інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікуватися низька, проте в кінці третьої доби сягає 100 %.
Кліщовий енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. Захворювання вражає центральну нервову систему, що може призвести до інвалідності та навіть летальних наслідків.
Що робити, якщо вкусив кліщ
Якщо вас укусив кліщ, у жодному разі не панікуйте! Паніка не допоможе вирішити ситуацію і лише спровокує до зайвих дій. Якщо неподалік є травмпункт — зверніться туди. Медичні працівники допоможуть правильно витягнути кліща та нададуть необхідну консультацію. Немає поруч лікаря? Тоді виконайте такі дії:
Після того як видалили кліща, зверніться до лікаря. Не потрібно самостійно здавати аналізи чи приймати антибіотики. Спостерігайте за місцем укусу на появу еритеми. Пляма зʼявляється через 2—30 днів не лише у місці укусу, а й в інших. Якщо виявили еритему, негайно зверніться до лікаря.
Як захиститися від кліщів
Щоб мінімізувати ризик укусу кліща, дотримуйте сім простих заходів безпеки.
1. Використовуйте репеленти згідно з інструкцією.
2. Надівайте в парк одяг з довгим рукавом, закрите взуття, шкарпетки.
3. Під час прогулянки старайтеся не заходити у траву.
4. Ретельно оглядайте себе та своїх близьких що дві години прогулянки. Відчути укус кліща неможливо: він рухається невідчутно, а коли кусає — виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус.
5. Коли повернулися додому, ретельно огляньте тих, хто з вами гуляв. Особливу увагу приділіть дітям та домашнім улюбленцям. Рекомендуємо зробити це в білій ванні з хорошим освітленням. Ретельно обстежте своє тіло у такій послідовності:
- край шкарпеток;
- підколінна впадина;
- лінія нижньої білизни знизу і зверху;
- лінія бюстгальтера знизу і зверху;
- лінія волосяної частини голови;
- за вухами;
- волосся.
Кліщ повзе знизу вверх і відпадає, якщо не знайде місце для прикріплення.
6. Виперіть і випрасуйте одяг. Не залишайте одяг після прогулянки біля ліжка і не лягайте в ньому спати.
7. Перевірте речі, які брали на прогулянку — підстилки, сумки тощо.
Є також вакцина від кліщового енцефаліту. Для захисту потрібно мінімум дві дози. Щеплення потрібно робити тим, хто живе в ендемічних регіонах або планує їх відвідати. Перевірити, чи належить ваш населений пункт до такого регіону, маєте змогу на сайті органів місцевого самоврядування. Після укусу кліща вакцина неефективна.